Xiaomi Poco X8 Pro (2511FPC34G) Global Version Dual Sim Unlocked - 5G
Code UPC du produit : 6932554488321
Availability: En stock
Condition: Brand New
Frais d'expédition calculés à l'étape de paiement.
Colour* Black
Afficher tous les détails
Caractéristiques
Please check with your carrier for network compatibility before purchasing.
Connectivity — POCO X8 Pro
Technology: GSM / HSPA / LTE / 5G
5G Bands:
4G LTE Bands:
Launch
Announced: March 17, 2026
Status: Available
Released: March 17, 2026
Body
Dimensions: 157.5 × 75.2 × 8.4 mm (6.20 × 2.96 × 0.33 in)
Weight: 201.5 g (7.13 oz)
Build: Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame
SIM: Nano-SIM + Nano-SIM
Protection: IP68/IP69K dust-tight and water-resistant (immersible up to 1.5m for 30 minutes)
Additional Rating: IP69K (market/region dependent)
Display
Type: AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+
Brightness: 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak)
Size: 6.59 inches (~89.8% screen-to-body ratio)
Resolution: 1268 × 2756 pixels (~460 ppi density)
Protection: Corning Gorilla Glass 7i
Durability: Mohs level 5
Platform
Operating System: Android 16, HyperOS 3
Chipset: MediaTek Dimensity 8500 Ultra (4 nm)
CPU: Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-A725 + 3×3.2 GHz Cortex-A725 + 4×2.2 GHz Cortex-A725)
GPU: Mali-G720 MC8
Memory
Card Slot: No
Internal Storage:
• 256GB with 8GB RAM
• 512GB with 8GB RAM
• 512GB with 12GB RAM
Storage Type: UFS 4.1
Main Camera
Dual Camera System:
• 50 MP, f/1.5 (wide), PDAF, OIS
• 8 MP, f/2.2 (ultrawide)
Features: LED flash, HDR, panorama
Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+
Selfie Camera
Camera: 20 MP, f/2.2 (wide)
Video: 1080p@30/60fps
Sound
Loudspeaker: Stereo speakers with Dolby Atmos
3.5mm Jack: No
Audio: 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio
Communications
WLAN: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct
Bluetooth: 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA
Positioning: GPS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC, GLONASS
NFC: Yes (market/region dependent)
Infrared Port: Yes
Radio: No
USB: USB Type-C 2.0, OTG
Features
Fingerprint: Under-display (optical)
Sensors: Accelerometer, gyro, compass, proximity
Battery
Type: 6500 mAh Si/C Li-Ion
Charging:
• 100W wired charging
• 100W PPS, PD3.0
• 100% in 48 minutes
• 27W reverse wired charging